Środa 01 Lutego 2023 - Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
aktualności kontakt

Menu

 

BIP PSM Kościerzyna

- Koncert Duetu Klarnetowego HEBE

Koncert Duetu Klarnetowego HEBE

W środę dnia 04.03.2009 o godz. 1700  w sali kameralnej odbył się koncert Gdańskiego Duetu Klarnetowego HEBE Aleksandra Grotkowska -  Marek Schiller oraz oraz Jadwigi Lewczuk - fortepian.

 

HEBE CLARINET DUET Aleksandra Grotkowska - Marek Schiller działalność artystyczną rozpoczął w 2005 r., od tego czasu wystąpił na wielu koncertach i festiwalach muzycznych.

Inauguracja działalności Duetu nie przypadkowo zbiegła się z obchodami 250 rocznicy urodzin W.A. Mozarta. To właśnie w ramach cyklu koncertów poświęconych pamięci wiedeńskiego kompozytora zespół wystąpił po raz pierwszy. Była to jednocześnie znakomita okazja do zaprezentowania zapomnianych utworów Mozarta na dwa i trzy klarnety.

W repertuarze Duetu znajdują się dzieła oryginalnie pisane na tego typu zespół, często przez artystów odkrywane (F. Poulenc, J. Semler-Collery, M. Kibbe, Ch. Koechlin). Muzycy chętnie wykonują również adaptacje i opracowania innych utworów.

Jadwiga Lewczuk jest absolwentką Wydziału Teorii i Kompozycji oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego w PWSM w Gdańsku. Była stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina, finalistką Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku oraz reprezentantką Polski na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds.

Jeszcze w czasie studiów rozpoczęła działalność artystyczną występując jako solistka i kameralistka na  festiwalach muzycznych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Antoninie.
 
Występowała w wielu krajach Europy i na Kubie. Głównym zainteresowaniem Jadwigi Lewczuk jest muzyka kameralna i akompaniament, za który była wielokrotnie nagradzana. Dokonała również nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, TVP i radia czeskiego (głównie muzyki polskiej i francuskiej XX wieku).

W programie usłyszeliśmy:

Robert Groslot (ur.1951) - Sonata w stylu Domenico Scarlattiego
Willy Hess (1906-1997) - Suita Minuetto Gavotte Gigue na 2 klarnety
Eugene Bozza (1905-1991) - Bucolique (1949) na klarnet i fortepian
Emil Hartmann (1836–1898) - Serenade op. 24 Idylle Romance Rondo – Finale na 2 klarnety i fortepian
Jean-Michel Damase (ur.1928) - Rondeau
Michele Mangani (ur.1961) - Fantasia dal Barbiere di Siviglia – (G. Rossini) (1997)
Bela Kovacs (ur. 1937) - Greetings from the Balkan

  opracowanie: Małgorzata Flisikowska

dodano dnia: 06.03.2009

powrót

wykonane przez: www.derwi.pl
Państwowa Szkoła Muzyczna Kościerzyna